Akıllı Telefonlar Neden Pahalı?

Teknoloji son sürat gelişimine devam ederken, kullanıcı talepleri de aynı yönde hızla ilerlemeye devam ediyor. Akıllı telefonların Dünya piyasasına hakim olmasıyla birlikte, çevremzde bu tür cihazları daha fazla görür olduk. Kimimiz bu akıllı cihazlardan satın aldık veya almayı umut ediyoruz, lakin fiyatlar çok pahalı. Peki bu cihazların bu kadar pahalı olmasının sebebi nedir? Yurt dışında daha ucuza alınabilirken, neden Türkiye'de fiyatlar neredeyse 2 kat daha pahalı?

Bu konuda yaptığımız araştırmalar, edindiğimiz bilgiler, bize akıllı telefonların bu denli pahalı olmasında ki en büyük etkenin vergiler olduğunu gösteriyor. Aslında bu noktada farklı bir durum ortaya çıkıyor. Kanunlara ters olan bu durum, vergiden vergi alınması sorunu. İthal edilen 1.200 TL'lik bir ürün, yurtiçine giriş esnasında %30-35 arası bir vergiye tabi tutuluyor. Yani ürünün vergisi henüz giriş esnasında alınmış oluyor ve ürün 1.500 TL'ye ulaşıyor. Bu noktada kullanıcı ürünü almak istediğinde ek bir vergi (1.500 TL yani vergi dahil fiyat üzerinden bir vergi daha) daha uygulanıyor ki bu nokta vergiden vergi alınması durumunu ortaya çıkarıyor.

Belirttiğimiz gibi bu durum vergiden vergiden vergi alınması sorunudur ve tüketici kanunlarına tamamen aykırıdır.

Halk bu durumda tabi ki farklı arayışlar içerisine girebiliyor. Ön plana çıkan 2 durumdan bahsetmemizin yararı var.

İlk durum, akıllı cihaz satın almak isteyen kişinin yurt dışında ki yakınlarına, bu telefonlardan getirtmesi durumu. Pasaporta işlendiği takdirde, telefonun yurt içerisinde kullanılması hiçbir sorun teşkil etmiyor. Yalnız telefonun seri numarasının kayıt ettirilmesi gerekiyor. Bu kayıt ücreti 100 TL olarak devlet tarafından belirlenmiş.

Devlet bu seçenek için, daha doğrusu bu yolla telefon getirilmesinin önüne geçmek için, her 2 yılda sadece 1 akıllı cihaz yada telefon getirilmesi kararını aldı. Yani 2012 de akıllı cihaz getiren birisi 2014 ten önce kesinlikle, ekstra bir telefon getiremez. Eğer getirirse vergisinin tamamını ödemek zorundadır ki, buda Yurtiçi ile Yurtdışı fiyatını eşitlemektedir.

İkinci durum ise, ithalatçı firma aracılığı ile getirilen ürünlerin alınması. Bu cihazlar normal cihazlara göre daha ucuz olsada bir takım sorunları da beraberinde getiriyor. Örneğin Sony Xperia ARC S cihazı piyasada 1.300 TL iken ithalatçı firma aracılığı ile bu ürünü 875 TL'ye alabilirsiniz. Aldığınız firma ne kadar garati verirse versin, aradan çekildiği anda muhattap firma kalmıyor. Mevcut yetkili firma, ürünün kendisinden alınmadığını söyleyerek mevcut garantiyi sağlayamayacağını belirtmektedir. Kullanıcı ise bu noktada tek başına bırakılmaktadır.

Kısacası kullanıcı bir belirsizliğin içerisinde bırakılmakta, yüksek fiyat ve eksik garanti sunulan mal arasında bırakılmaktadır.

Bu noktada unutmamanız ve aklınızda bulunması gereken bir durum ortaya çıkıyor. Lisanslı satıcıdan veya ithalatçı firmadan alınan ürün, 1 ay içerisinde bir sorun çıkartırsa, ürün bedelinin iadesini talep etme hakkına sahipsiniz. Telefonunuzun tamirine yönelik baskıları kesinlikle kabul etmeyebilir ve ödediğiniz ürün bedelinin tamamını peşin olarak alabilirsiniz. Bu aşamada yapılması gereken, telefon sorunun anlaşılması için gönderilen ürünün garanti belgesinin bir köşesine ürünün tamirinin istenmediğini ve bedelin nakit olarak ödenmesini istediğinizi not düşünüz.

Ali SOYSAL Tarafından İncelenmiştir. İncelemeyi 4744 Kullanıcı Okumuştur.

Diğer Haberler